Reuters: İran, Moskova saldırısı öncesi Rusya’yı uyardı

Rusya’nın başkenti Moskova’da bulunan Crocus City Hall isimli konser salonuna 22 Mart akşamı düzenlenen ve en az 144 kişinin hayatını kaybettiği saldırı hakkında ortaya yeni bir iddia atıldı. ABD’nin, sonrasında IŞİD’in üstlendiği saldırı öncesinde Rusya’ya uyarıda bulunduğunu açıklamasının ardından, İran’ın da ‘topraklarında bir terörist operasyon’ olasılığı hakkında Rusya’ya güvenlik uyarısı yaptığı ileri sürüldü.

Reuters haber ajansına konuşan konuya aşina üç kaynaktan biri, “Rusya’daki saldırıdan günler önce, Tahran, İran’daki ölümlü bombalı saldırılarla bağlantılı olarak gözaltına alınanların sorguları sırasında elde edilen (bilgilere dayanarak) Rusya içinde olası büyük bir terör saldırısı konusunda Moskova ile bilgi paylaşmıştı” ifadelerini kullandı.

İran Bilgi Bakanlığı, ocak ayında yaptığı açıklamada, 3 Ocak’ta Kirman kentinde yaşanan ve yaklaşık 100 kişinin öldürüldüğü iki bombalı saldırıyla bağlantılı olarak 35 kişinin gözaltına alındığını duyurmuştu. Bakanlık, 19 Ocak’ta da Rusya’daki saldırıyı da üstlenen IŞİD’in Horasan kolunun komutanının gözaltına alındığını bildirmişti.

‘PAYLAŞILAN BİLGİLERDE SPESİFİK DETAYLAR YOKTU’

Moskova’daki saldırıya ilişkin olarak Reuters’a konuşan ve konunun hassaslığı sebebiyle kimliğinin gizli kalmasını isteyen ikinci kaynak ise Tahran’ın Moskova’ya olası bir saldırı hakkında ilettiği bilgilerde zaman ve kesin hedef gibi spesifik detayların olmadığını belirtti. İkinci kaynak, “(IŞİD Horasan mensuplarına) Rusya’da önemli bir operasyon için hazırlık yapma talimatı verilmişti… (İran’da gözaltına alınan) teröristlerden biri grubun bazı üyelerinin halihazırda Rusya’ya gittiğini söylemişti” dedi.

Üst düzey bir güvenlik yetkilisi olan üçüncü kaynak da şu bilgileri paylaştı: “İran yıllardır terör saldırılarından mağdur olduğu için İranlı yetkililer gözaltına alınan teröristlerden elde edilen bilgilere dayanarak Moskova’ya uyarı yapma yükümlülüklerini yerine getirdi.”

‘İRAN GÜVENLİK ENDİŞELERİNİ TACİKİSTAN İLE GÖRÜŞTÜ’

Reuters’ın hatırlattığı üzere, Kirman ve Moskova’daki saldırıların şüphelileri Tacikistan vatandaşıydı. Ajansa konuşan kaynaklar, İran’ın güvenlik endişelerini Tacikistan ile görüştüğünü söyledi. Tacikistan’daki diplomatik bir kaynak da Tahran’ın saldırıdan önce, yakın bir zamanda Tacikistan vatandaşlarının ‘militan eylemlerdeki artan dahli’ konusunda Duşanbe yönetimi ile görüştüğü bilgisini teyit etti.

Rusya’daki savcılar, geçen hafta yaptıkları açıklamada, konser salonunda 144 kişiyi öldüren silahlı saldırganların ‘Ukraynalı milliyetçilerle’ bağlantılarının olduğuna ilişkin kanıtlara ulaştıklarını iddia etmişti. Aralarında Tacikistan vatandaşı dört saldırganın da olduğu toplam dokuz şüpheli Rusya’da olayla ilgili olarak tutuklanırken, dokuz kişi de Tacikistan’da gözaltına alınmıştı. Ukrayna ise saldırıyla bağlantısı olduğu iddialarını reddediyor.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir